Įsibėgėja Lietuvos moterų krepšinio lygos, Lietuvos Sveikatos Mokslų universiteto, Kauno klinikų ir Lietuvos krepšinio federacijos vykdomas mokslinio-pritaikomojo pobūdžio projektas, kurio tikslas – įvertinti sezono metu patiriamų traumų riziką, nustatyti priemones jų prevencijai bei sukurti sportininkų ligų ir traumų registrą.
Antradienį LMKL komandų medicininiam personalui, treneriams ir vadovams buvo pristatyti pasirengimo sezonui etapo krepšininkių sveikatos būklės apklausos rezultatai, testavimo metodai, praktinės gairės treniruočių bei fizinio parengimo procesams ir sportininkų ligų bei traumų registras.
Tyrimą vykdęs kineziterapeutas doc. dr. Laimonas Šiupšinskas gyrė visas LMKL merginas ir išskyrė Marijampolės „Sūduvos“ komandos duomenis, kai nei vienai krepšininkei nebuvo nustatyta traumų rizika.
Kineziterapaeuto teigimu, testavimo rezultatai rodo, jog prieš pačią sezono pradžią suburta „Utenos“ ekipa nespėjo tinkamai pasirengti sezonui, tačiau jis neabejojo, kad ši komanda savo fizinę būklę, pritaikius siūlomas rekomendacijas, ženkliai pagerins jau artimiausiu metu.
Ypatingo Šiupšinsko rūpesčio susilaukė Vilniaus „Jaunųjų talentų“ komanda, kurioje žaidžia labai jaunos krepšininkės.
Specialistas pabrėžė, kad visose LMKL komandose rungtyniaujančio jaunimo fizinę būklę būtina nuolat stebėti, atsižvelgti į tai, kad jaunų merginų raumenų sistema dar tik formuojasi, ir naudoti tam pritaikytus metodus treniruočių procese. Jie turėtų padėti apsaugoti žaidėjas nuo traumų, galinčių įtakoti krepšininkių karjeras ne tik artimiausiu metu, bet ir ateityje, atstovaujant įvairių amžiaus grupių nacionalinėms rinktinėms.
Testavimo metu buvo naudojama funkcinių judesių matavimo sistema, apatinių galūnių dinaminio stabilumo bei nužengimo nuo pakylos ir maksimalaus šuolio testai. Tęsiant projektą, LMKL krepšininkės sezono pabaigoje bus tikrinamos dar kartą, siekiant surinkti informaciją apie tai, kokie fizinės būklės ir sveikatos pokyčiai įvyko sezono metu.
Visos krepšininkių ligos ir traumos bus elektroniniu būdu registruojamos į ligų ir traumų duomenų bazę. Laukiama, kad šie duomenys ateityje padės nustatyti dažniausiai pasitaikančias aukščiausio meistriškumo krepšininkų ir krepšininkių ligas ir traumas, leis parengti konkrečias prevencijos rekomendacijas ir paskatins į sportininkų parengimo procesą įsitraukti ne tik medikus, bet ir visas susijusias grandis nuo sportininkų tėvų iki atsakingų institucijų.